top of page
AEnB2Uq2yHbHQxQ-hneyQ245dnc2KMQmhlk2Zowe

КЗ ЛІЦЕЙ "Мрія" 

Про професії«Як вибрати майбутню професію?» — рано чи пізно таким питанням задається кожна людина. Вибір професії — справа нелегка, але необхідна. Адже щасливе й успішне життя багато в чому залежить від роботи, якою займається людина.
Хто і що впливає на наш вибір.

Звичайно, людина – сама творець своєї долі, але часто в житті вона зіштовхується з думкою суспільства, батьків, друзів, знайомих, наставників, і тоді саме ці фактори можуть вплинути на остаточне рішення. Мало хто хоче йти проти усталених канонів у соціумі і вибирати не престижну професію, а іноді навіть «не модну». Також не багатьом вдається встояти перед «авторитетною» думкою батьків.Батьки


Усі батьки мріють про вдалу кар’єру їхнього чада і відповідно прикладають всіх зусиль для того, щоб їхня дитина закінчила найбільш престижний ВНЗ, влаштувалася в хорошу компанію і швидко почала рухатися вгору по кар’єрних сходах. Однак не завжди думка старшого покоління збігається з думкою дітей. Саме тому трапляється так, що батьки, користуючись зв’язками, допомагають дитині вступити в невідомий для неї ВНЗ або влаштовують на не цікаву для неї роботу. Звісно, ми віримо, що батьки бажають нам тільки добра, і тому погоджуємося з їхнім вибором, з надією, що з часом і самі полюбимо обрану нам професію. Хтось, вибравши роботу за повчанням батьків, домагається в ній успіхів, тим самим, радуючи своїх батьків, а хтось, не витримавши нудних і нецікавих для нього предметів, кидає інститут і йде «на вільні хліба». Слідуючи з вищесказаного, радимо батькам все ж таки прислухатися до думки дітей і разом, демократично, підходити до вибору майбутньої професії спадкоємця. Досвід старшого покоління і сучасні погляди молоді приведуть вас до правильного вибору.Друзі та знайомі


Той факт, що дитина, перебуваючи в певному малому соціумі, вбирає його думки і погляди, незаперечний. Часто це впливає на профорієнтацію майбутнього фахівця. Скільки відомо випадків, коли двоє нерозлучних друзів вступали в один інститут на лікаря, при тому, що один із них ні грама не розумівся на біології, а хлопець, намагаючись завжди бути поруч з коханою дівчиною, вступав вчитися на невідому для нього професію філолога… Дуже добре, що ви намагаєтеся не розлучатися з друзями чи коханими після школи, але, тим не менш, пріоритети у виборі майбутнього у вас можуть бути абсолютно різними, і ви це точно зрозумієте, коли почнете вчитися. Не радимо вам також безглуздо прислухатися до необґрунтованих висловлювань знайомих про не престижність обраної вами професії. Запам’ятайте, що хороший фахівець у своїй справі ніколи не залишиться без роботи і відповідно без заробітку, а значить зможе забезпечити своє майбутнє. Тому міркувати в шкільному віці про престижність майбутньої кваліфікації, щонайменше, смішно.Суспільство


Як не крути, а людина росте і розвивається в суспільстві, переймає від нього певні моральні та етичні принципи і погляди на життя. Сьогодні досить популярними і престижними є професії юридичного та економічного профілю, маркетинг, лінгвістика та програмування. Проте вже в наш час спостерігається надлишок юристів, яким не залишається нічого іншого, як відкривати власні нотаріальні контори, щоб хоч якось забезпечити собі робоче місце. Бухгалтера та економісти в країні з нестабільною політичною та економічною ситуацією явно не будуть надто затребувані, особливо, якщо це фахівці, що закінчили такі популярні нині бухгалтерські курси. У той же час, у нас катастрофічно не вистачає фахівців далеко не популярних в наш час професій – сантехніків, будівельників, зварювальників, теслярів і т.д. Ці професії не користуються популярністю серед молоді, відповідно лише невелика кількість молодих людей мріє пов’язати своє життя з трудовою спеціальністю.Фінансові перспективи


Висока стабільна заробітна плата – один з визначальних факторів, який враховують школярі. Звісно, сплативши п’ять років навчання у ВНЗ, потрібно не тільки «відпрацювати» ці гроші, але й забезпечити собі гідне майбутнє. А якщо ваша улюблена професія співпаде ще й з високою оплатою – вважайте, що вам дуже пощастило в житті. На жаль, сама по собі професія не дає гарантій високої і стабільної зарплати. Заробіток залежить також від того, наскільки хорошим фахівцем ви станете, якою буде ваша кваліфікація, а також на якому підприємстві вам пощастить працювати. Погодьтеся, часто люди, які закінчили один ВНЗ і один факультет, зовсім по-різному влаштовуються в житті і займають різне становище в суспільстві. Тому, брати за основу даний критерій вибору буде надто вже просто і наївно.


Питання майбутньої професії особливо гостро стоїть після школи, адже це пора визначення себе у дорослому житті. Як вибрати професію школяру? • Вибір професії краще зробити в старших класах середньої ланки. Тоді буде час на підготовку до майбутньої професії, та й у багатьох школах в старших класах починається профільна освіта. • Оціни свої «хочу» і «можу». Постарайся знайти ту професію, в якій найкраще будуть поєднуватися твої бажання і можливості. • Почитай інформацію про ті професії, які будуть затребувані до кінця твого професійного навчання. Такі прогнози роблять аналітики, і їх можна знайти в Інтернеті. Обирай із затребуваних професій, тоді питання: «як влаштуватися на роботу» не стане для тебе проблемою. • Не бійся вибирати те, що ти хочеш. Якщо бабуся, дідусь, мама і тато — медики, а в тебе до цього душа зовсім не лежить, не піддавайся на вмовляння. Пам’ятай — тобі з цією професією жити, а не їм. • Пройди декілька тестів на профорієнтацію. Вони допоможуть виявити ті області роботи, в яких ти досягнеш найбільших успіхів. Вони є в Інтернеті, також їх можна знайти в школі, наприклад, у шкільного психолога. • Якщо професія або кілька професій обрані, пошукай людей, хто вже працює в цій сфері і поговори з ними. Так ти отримаєш погляд на професію зсередини, дізнаєшся не тільки її плюси, але й мінуси.Поради для батьків:

• Батьки не повинні тиснути на дитину. Майбутню професію він обере сам. Не варто також вимагати від дитини в ранньому віці обрати професію і всі інші шкільні роки готуватися до неї. У маленької дитини багато інтересів, і з часом вони змінюються. Дочекайтеся, поки дитина твердо не вирішить, що йому найцікавіше, і поки не доведе це своєю поведінкою. • Допоможіть йому. У дитини може бути багато талантів, але він не завжди про них знає. Пропонуйте своєму чаду різні цікаві заняття, гуртки, секції. Нехай спробує себе багато в чому. Чим більше зробить, тим більше талантів зможе в собі відкрити. Але знову ж, насильно змушувати займатися чимось не треба. • Коли у дитини з’явився стійкий інтерес до якого-небудь заняття, області науки і пр., закріпіть його. Для цього пропонуйте йому навчальну літературу, диски, фільми. Розмовляйте з дитиною про його інтереси, пропонуйте йому професії, в яких він зможе їх розвинути. Розповідайте своєму синові або дочці про різні професії, залучайте його увагу до них. Нехай він дізнається більше і потім вибере те, чим дійсно хоче і може займатися.Алгоритм професійного самовизначення (пам'ятка старшокласникам)

-Визначити кілька професій, які подобаються, до яких є потяг, існують принципові можливості успішного їх освоєння і працевлаштування.

-Шукати якнайбільше інформації про ці професії, знайомитися з людьми, які їх представляють.

-Вислухати думки батьків, учителів, друзів, проаналізувати їх.

-Скласти список суттєвих можливостей професії (наприклад, можливість спілкування з багатьма людьми, поїздки за кордон, висока платня тощо) і проаналізувати його відносно своєї мети, очікувань, мрій.

-Визначити фізичні та психологічні якості, необхідні для кожної з професій.

-Звернутися до психолога з проханням визначити (дослідити) інтереси, здібності, темперамент, особливості пам'яті, уяви тощо.

-Прислухатися до своїх відчуттів, інтуїції.

-"Приміряти" кожну з професій. Порівняти, зважити всі "плюси" і "мінуси"

-Зробити вибір.

-Упевнено йти до мети.


Основні помилки у виборі професії:

-Поділ "престижні і непристижні".

​-Вибір під чиїмось впливом.

​-Неправильне уявлення про характер праці у певній трудовій діяльності.

​-Вибір під впливом певних обставин.

​-Думки про легке життя.

Comentários


bottom of page